Články

 
Lymfodrenáž - Lymfodrenážna masáž
 
 
       Lymfodrenáž alebo aj lymfodrenážna masáž nie je až taká známa a tak často používaná, ako je tomu napríklad u Klasickej švédskej masáži a ešte v nedávnej minulosti jej použitie malo väčšinou klinický charakter, hlavne pri liečení lymfedémov - opuchov končatín a iných častí tela ďalej varixov, migrén,sklerózy multiplex atď...
 
     V súčasnosti je lymfodrenáž vďaka svojím nepopierateľným ozdravným, omladzujúcim, detoxikačným, relaxačným a uvoľňujúcim účinkom a z toho vyplývajúcich benefitov, vyhľadávanou procedúrou nie len rehabilitačno-rekondičnou, ale aj relaxačno –regeneračnou a v neposlednom rade aj kozmetickou.
 
     Lymfodrenáž je špeciálna masáž lymfatického systému tzn. lymfatických ciev, žíl a kapilár, ktorá zvyšuje vstrebávanie medzibunkovej tekutiny – lymfy z podkožia do lymfatických ciev a zabezpečuje jej posun do hlbších ciev a uzlín. Uzliny sa nachádzajú v rôznych úrovniach lymfatického riečišťa a slúžia ako akési „filtračné stanice“, ktoré lymfu následne filtrujú, čistia a posúvajú ďalej. Lymfatické cievy sa postupne spájajú do hrudného miazgovodu (ductus thoracicus) ktorý lymfu odvádza do žilového systému.
    
     Lymfa alebo aj miazga je mliečne biela telová tekutina, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku a tvorí obsah lymfatických ciev a uzlín. 
Je zložená z produktov metabolizmu najmä bielkovín, baktérií, vírusov, cudzorodých látok a vody. Jej zloženie je variabilné a závisí od toho, v ktorom orgáne vzniká. Do istej miery je jej zloženie podobné zloženiu krvnej plazmy, má však oveľa menej bielkovín. Najviac ich je v lymfe prichádzajúcej z pečene. Naproti tomu lymfa, ktorá prichádza z tráviacej sústavy, má vysoký obsah tukov.
 
     Lymfa v kapilárach neobsahuje bunky, tie sa do nej dostávajú až po prechode lymfatickou uzlinou. V Hrudnom miazgovode (ductus thoracicus) má lymfa ružovkastú farbu, je kalná a obsahuje veľa rôznych buniek. Má i schopnosť zrážať sa, podobne ako krv. 99% jej buniek tvoria lymfocyty, z toho 95% sú malé lymfocyty. Ostatné bunky sú v lymfe ojedinelé.
 
     Celý systém tvorby lymfy spočíva v tom, že krvné tepenné kapiláry neustále prepúšťajú do medzibunkového priestoru – interstícia, krvné bielkoviny a ostatné živiny, kyslík, vitamíny, minerály, soli ale aj rôzne cudzorodé látky. Spätne sú do žilných kapilár z tkanivového moku resorbované produkty látkovej premeny a kysličník uhličitý, ktoré vylúčili bunky.
 
     Hlavným mechanizmom odvodu týchto produktov z tkaniva – interstícia do lymfatických kapilár je resorbcia (vstrebávanie) na základe väčšieho tlaku v interstíciu – medzibunkovom priestore a menšieho v začínajúcich miazgových kapilárach. Umožňuje to voľné spojenie endotelových buniek,( tvoria vnútornú výstelku ciev) v stene začínajúcej lymfatickej kapiláry a ich otváranie do medzibunkového priestoru.
 
     Lymfodrenáž či už manuálna alebo prístrojová je v kombinácii s kompresívnym bandážovaním a cvičením jediným prostriedkom, ako liečiť opuchy– lymfedémy, ktoré vznikajú nahromadením tkanivovej tekutiny, tkanivového moku v podkoží.
Pri opuchu zapríčinenom blokádou lymfatických ciev a uzlín, ich nedostatočnosťou alebo zničením sa lymfodrenážnymi hmatmi posúva nahromadená lymfa z opuchu povrchovými kapilárami cez spojky – amastomózy do oblasti zdravých ciev a uzlín.
    
     Manuálna drenáž posilňuje funkciu svalových vlákien v cievach medzi chlopňami tzv. lymfangionoch. Zvyšuje sa tým účinnosť tzv. kapilárnej vnútro svalovej pumpy a posilňuje sa aktivita makrofágov – buniek, ktoré patria do skupiny buniek, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu pred baktériami a inými cudzorodými látkami ktoré sú charakteristické svojou schopnosťou fagocytózy, čo je schopnosť buniek pohlcovať väčšie častice a tým mimo lymfatické odbúravanie vysokomolekulárnych látok.
 
     Vznik lymfedému – opuchu môže byť spôsobený cievnou nedostatočnosťou, napríklad pri nadmernej tvorbe tkanivového moku pri zápalových procesoch, kedy kapacita lymfatických ciev nestačí toto množstvo odviesť.
 
     Ďalšou príčinou hromadenia tkanivového moku v podkoží, je poškodenie lymfatického systému a tiež aj nadmerná fibrotizácia (zvláknenie tkaniva, prestúpenie tkaniva väzivom) bielkovinovej zložky lymfy.
 
     Lymfatický opuch postihuje väčšinou končatiny, ale môže sa objaviť aj na tvári, genitáliách a iných častiach tela. Pri neliečení, tento problém výrazne ovplyvňuje kvalitu života a to tým, že:
-narušuje metabolizmus ( oxidačné procesy)
-zvyšuje hromadenie produktov metabolizmu
-prísunom bunkových elementov ( makrofágov) znižuje imunitu a zvyšuje náchylnosť k infekcii.
 
     Lymfedém - opuch, môže byť Primárny – vrodený, ktorý vzniká na základe vrodenej poruchy lymfatického systému,( najčastejšie na dolných končatinách a býva väčšinou jednostranný )alebo Sekundárny -získaný, ktorý vzniká na základe poškodenia lymfatických ciev a uzlín. Najčastejšie príčiny sú traumy, zápaly, ožarovanie, chirurgické zákroky.
 
     Špecifickým je opuch hornej končatiny po operácii nádoru na prsníku. Kde sa po vybratí lymfatických uzlín v podpažnej jamke ( axile) a prípadnej rádioterapii výrazne zvyšuje riziko lymfatického opuchu.
 
     Zanedbanie liečenia lymfedému môže spôsobiť ďalšie hromadenie lymfy v podkoží a tým aj zväčšovanie opuchu. Časom táto lymfa začne „tvrdnúť“, čo môže mať za následok, praskanie kože a následnú infekciu. Preto by liečenie lymfedému malo začať už pri prvých príznakoch. Najlepšie manuálnou lymfodrenážou kombinovanou s prístrojovou lymfodrenážou, kompresívnou bandážou a cvičením.
 
     Ďalšie druhy opuchov, kde sa lymfodrenáž úspešne používa sú: 
Flebedém – je to opuch zapríčinený na podklade žilnej nedostatočnosti
Lipedém – je opuch vzniknutý na podklade zväčšenia tukových buniek
Hypalbuminemické opuchy – vznikajú na základe srdečnej, obličkovej, pečeňovej nedostatočnosti, ako aj nedostatočnosti štítnej žľazy.
 
     Využitie manuálnej lymfodrenáže slúži nie len na klinické účely, vďaka svojím účinkom na rôzne druhy ochorení a výraznému, sedatívnemu, analgetickému spasmolitickému a očistnému efektu, ale v súčasnosti sa manuálna lymfodrenáž stala vyhľadávanou a veľmi obľúbenou kozmetickou masážou pre svoje ozdravné, omladzujúce, detoxikačné a relaxačné účinky. A tiež pre svoj výrazný anticelulitídny efekt.
 
     Kozmetická lymfodrenáž tváre a dekoltu, zmierňuje tvorbu opuchov a tvorbu vrások. Prekrvuje, rozjasňuje a vyhladzuje pleť.
Po lymfodrenážnej masáži nastáva celkový pocit uvoľnenia od napätia či už fyzického alebo psychického a nastáva celkové odľahčenie a prečistenie organizmu. Účinok masáže dochádza ešte niekoľko dní po masáži.
 
Lymfodrenáž je kontraindikovaná pri:
- neliečených alebo nedoliečených malígnych ochoreniach
- akútnej bakteriálnej alebo vírovej infekcii
- akútnych horúčkovitých stavoch
- erypizel
- ťažkých ochoreniach ľadvín a pečene
- pri ľavo i pravostrannom srdcovom zlyhaní
- zelenom očnom zákale
- neošetrených kožných ochoreniach
- nejasných brušných bolestiach
- bolestivej alebo silnej menštruácii
- obličkovej, pečeňovej a srdcovej nedostatočnosti
- ťažkom ochorení štítnej žľazy
Manuálna lymfodrenáž môže byť kombinovaná so všetkými terapiami a cvičeniami.
 
Niečo z histórie lymfodrenáže:
Objav existencie lymfatického systému, môžeme datovať už do dávnoveku. O existencii miazgových - -lymfatických ciev vedel už Hyppokrates a Aristoteles popisovala cievy s bielou krvou.
 
     V 17 tom storočí nastal rozmach objavov týkajúcich sa miazgového systému ( Gašpar Aselius, Rudbek Bartolius).
V roku 1936 na výstave v Paríži, predviedol ako prvý lymfatickú drenáž dánsky lekár Dr. Emil Vodder ( 1896 – 1986).
 
     Dr.Fὂldy maďarský lekár, ktorý v roku 1952 emigroval do Nemecka, založil v roku 1967 spoločnosť manuálnej lymfodrenáže podľa Voddera a v rokoch 1981 – 1984 vydal štúdie o lymfodrenáži.
 
     V bývalom Československu sa štúdiu lymfatického systému intenzívne venoval MUDr. Miroslav Bechyne CSc. V roku 1992 založil Ligu proti otokom a Českú lymfologickú spoločnosť a vykonal prvé školenie manuálnej lymfodrenáže.
 
     Na Slovensku sa ako prvi lymfodrenáži začali venovať Mgr. Miroslav a Ľubomír Masárovci, zakladatelia Masérskej školy Remas v Piešťanoch, ktori sa s lymfodrenážou oboznámili v roku 1990 vo Viedni. V roku 1995 Miroslav Masár následne potom absolvoval kurz manuálnej lymfodrenáže v Prahe u MUDr. Bechyněho. Od roku 1996 vyučujú manuálnu lymfodrenáž pre masérov vo svojej škole Remas v Piešťanoch.
 
Zlatica Straková

 

Použité zdroje: 
Wikipédia
Remas „Učebné texty“