Liečba pijavičkou lekárskou 

Hirudoterapia

 
 
 
Bioterapie reprezentujú súbor terapeutických metód, ktoré využívajú niektoré živočíšne a rastlinné druhy a ich produkty či už priamo na liečbu pomerne širokej škály ochorení alebo na úľavu od ich dôsledkov. Po stáročia boli bioterapie prakticky jediným efektívnym spôsobom liečby viacerých závažných ochorení. Objav antibiotík a veľkého množstva nových  farmák (často tiež na prírodnom základe) spôsobil takmer úplné vymiznutie bioterapií z klinickej praxe. 
 
 
Hirudoterapia – liečba s využitím pijavíc – patrí k najstarším bioterapeutickým metódam. Zmienky o používaní hirudoterapie nachádzame vo forme malieb v egyptských hrobkách z obdobia Strednej ríše. Pijavice sú spomínané v biblii, ale tiež vo všetkých významnejších lekárskych dokumentoch staroveku, a to nielen v Európe, ale aj na Blízkom Východe, v Indiialebo v Číne. 
 
Svoj vrchol dosiahla hirudoterapia koncom 18. a začiatkom 19. storočia, keď sa v Európe ročne použilo na terapeutické účely niekoľko desiatok miliónov pijavíc. Pijavice sa stali dôležitou exportnou komoditou, ba dokonca strategicky významným komponentom medicíny a ekonomiky viacerých krajín. Masívny zber pijavíc v prírode mal za následok prudký pokles až vyhubenie ich prírodných populácií. Situácia došla tak ďaleko, že niektoré európske vlády vyhlásili pijavice za strategicky významný artikel, ktorého zber a export podliehal prísnym predpisom.
 
Použitie pijavice v medicíne:
Pijavice sa v medicíne využívajú už po tisíce rokov. Vlastnosti pijavice lekárskej je veľmi ťažké docieliť, preto sú nenahraditeľné a  v modernej medicíne sa využívajú  hlavne v chirurgii pri spájacích procedúrach,  kardiovaskulárnej oblasti, v neurológii, pri gynekologických, urologických a mnohých iných chronických ochoreniach.V neposlednom rade sekrét pijavice obsahuje komplex proteínov a hirudín ktorý je vysoko efektívne antikolagulátny. 
 
Bioaktívne zloženie pijavice lekárskej:
Počas miliónov rokov sa pijavica vyvíjala a prispôsobovala sa prostrediu a podmienkam prežitia a stala sa tak živou továrňou na výrobu bioaktívnych látok, ktorých má takmer 150!
 
Za zmienku stoja nasledovné látky:
 
HIRUDÍN - zabraňuje zrážaniu krvi, bráni tvorbe trombov a rozkladá ich, rozťahuje vlásočnice a vyvoláva miestne znecitlivenie.
 
DESTABILÁZA - Má silný účinok na zrážanie krvi, výrazne regeneruje krvné cievy, zažívací trakt a tiež reguluje hladinu cukru v krvi. Vysoký tlak znižuje nízky zvyšuje.
 
HISTAMÍN – prirodzene sa vyskytuje i v ľudskom organizme a jeho účinky a prejavujú pri alergických reakciách. Jeho hlavnou funkciou je regulácia mikrocirkulácie v tkanivách.
 
GILANTIN - Pôsobí ako antikolagulant i silný liek proti metastázam.
 
APYRÁZA - silný enzým upravujúci lepkavosť krvi.
 
EGLIN – je silným protizápalovým prostriedkom a zároveň veľmi silným antioxidačným činidlom. Má silný účinok v liečení niektorých nervových tikov, vredu stien čreva a tiež rozkladanie bielkovín spôsobujúcich otravu krvi.
 
HEMENTIN – odbúrava vzniknuté zrazeniny.
 
HYALURONIDÁZA – Je silným antibiotikom. Pomáha tiež pri liečbe Glaukómu, kde sú dosahované vynikajúce výsledky.
 
LIPAZA  a ESTERAZA – látky rozkladajúce tuk.
 
NEUROTRANSMITERY – majú veľký vplyv na obmedzenie pocitov smútku, rozrušenia, depresie, nerovnováhe spánku, psychózy a tiež majú vplyv na reguláciu správnej teploty tela.
 
CHLOROMYCETIN ( antibiotikum) – veľmi účinný pri liečení vredov, myómov, tetanu, zápalu mozgových blán
 
KININ – ovplyvňuje rozširovanie ciev a zvyšuje priepustnosť kapilár
 
Hlavné účinky pijavice lekárskej na ľudský organizmus:
Antikolagulačné ( zníženie zrážanlivosti krvi)
Trombolytické (rozpustenie krvných zrazenín)
Antiischemické ( zlepšenie prekrvenia tkaním a orgánov)
Antihypoxické (zlepšenie zásobovania tkanív  a orgánov kyslíkom)
Zníženie krvného tlaku
Antiedematózny , antistagnačný, odvodňujúci
Obnovenie mikrocirkulácie
Lipolytické (odbúravanie tukov)
Zníženie hladiny cholesterolu, triglyceridov
Obnovenie priepustnosti cievnej steny
Protizápalové
Imunostimulačné
Antisklerotické
Energoterapeutické, obnovenie energie
Očistenie vnútorných orgánov
Obnovenie prenosu nervovo – svalových impulzov
Regeneračné (obnova poškodených tkanív)
Analgetické
Rozpustenie cyst, jaziev, zrastov
Priaznivý vplyv na celé telo ( zlepšuje spánok, chuť k jedlu, náladu, ukľudňuje atd)
 
 
Veľmi dôležitý je fakt, že hirudoterapia lieči nie len príznaky chorôb, ale biologicky aktívne látky pijavice tiež ovplyvňujú a prispievajú  k odstráneniu fiziologických príčin ochorení.
 
Dobrý terapeutický efekt je možný len pri komplexnom vplyve na ľudský organizmus. A práve hirudoterapia je takýmto komplexom, ktorý pôsobí na chorobu lokálne a aj celkovo pomocou zvýšenia lymfatického toku, obnovenia mikrocirkulácie, detoxikácia a stabilizácia energetickej výmeny.
 
Výsledkom liečenia pomocou pjavice je zvýšenie imunobiologickej odolnosti, obnovenie porušenej rovnováhy v organizme ako napr. normalizácia teploty, krvného tlaku, hladiny cukru, likviduje škodlivé baktérie, detoxikuje.
 

                             

Indikácie pri liečbe pijavicou lekárskou :
• Srdcovo-cievne ochorenia, ischemické ochorenia
Chronická bronchitída, zápal pľúc, astma   
Priaznivý vplyv na pečeň 
Pľúcna embólia
Rôzne druhy krvácania (hemoroidy, z nosa a pľúc)
Gastrointestické tráviace choroby 
Zápal obličiek 
Zápal žlčníka - cholecystitis
Zápal pankreasu - pancreatitis
Trombotický zápal žíl - trombofleditida (tromby sa vstrebú, zdurenina zmizne a bolesť sa vytratí)
Kŕčové žily 
Očné, ušné, krčné potiaže
Krvné podliatiny, zrazeniny
Sklerotická forma hypertónie
Paradentóza a iné zubné choroby
Urologické ochorenia, močové cesty, obličky
Mužská a ženská sterilita
Kožné choroby (akné, psoriáza, ekzém, herpes)
Gynekologické problémy (zápal delohových andexov, delohových väzov, zápal delohy)
Systematické choroby (reumatická artritída)
Choroby s kĺbmi
Mozgová obrna
Infarkt myokardu
Artérioskleróza mozgových ciev 
Krvácanie do mozgu
Vysoký krvný tlak
Migréna a depresia
Celková regenerácia organizmu , čo využívajú výkonný športovci pred dôležitým zápasom
Reumatizmus a epilepsia (pijavice prinášajú vynikajúce výsledky. Stav pacientov sa zlepší, opäť dostanú chuť do jedla a spánku)
Bolesti svalov , natrhnutie svalov a natiahnutia
Hemoroidy s neuveriteľne pozitívnymi výsledkami
Živé očkovanie
 
Využitie pijavíc má úspechy aj pri kožných chorobách, akými napr. sú strupovitosť, opar lysivý, rezavé škvrny a ďalšie postihnutia. Mnohí lekári liečiaci pijavicami zdôrazňujú ich priaznivé účinky. Obnovuje sa normálna teplota, klesá krvný tlak, ustane krvácanie z nosa a krku, zlepšuje sa látková výmena, odtoky sa vytrácajú a tromby sa vstrebávajú. 
 
Veľmi dobré výsledky pri liečbe pijavičkou lekárskou sa dosahujú obzvlášť pri liečení vysokého krvného tlaku, krčových žíl, či hemoroidov.
 
Terapia pijavičkami taktiež veľmi účinne pôsobí pri útlme bolesti. Pozitívny efekt môže byť rozhodujúci pri reume, artróze, zraneniach, bolestiach svalov, alebo pri natrhnutí svalov. Výsledok prekvapil i odborníkov. Všetci pacienti pocítili zmiernenie bolesti, k najväčšej úľave dochádzalo po 24h po priložení pijavice. Účinok pijavíc naviac – na rozdiel od analgetík pretrvával i po 4 nasledujúce týždne. Na pijavice nedajú dopustiť ani súčasní ruskí výskumníci, ktorí tvrdia, že sa tieto zvieratká hodia pre zvýšenie imunity organizmu, zlepšenie látkovej výmeny, ustálenie hladiny cukru i krvného tlaku.
 
Kedy sa nesmú pijavičky použiť :
-pacienti s poruchou zrážanlivosti krvi
-alergia na látku hirudín
-poruchy imunitného systému ,v tehotenstve
-pri používaní liekov na zrážanlivosť krvi
-pri alergickej reakcii uštipnutia hmyzom
-v žiadnom prípade sa nesmú používať u novorodencov a malých detí!
-nesmú sa používať pri ťažkej anémii(chudokrvnosť)! 
-pri cukrovke spojenej s poruchou hojenia sa rán a samotná porucha hojenia rán
Pijavice nesmú byť nikdy použité na druhom pacientovi!
 
(zdroj www.altechniky.com; "Hirudoterapia a jej využitie v klinickej praxi" vysokoškolské učebné texty)
               
 
 
Výhodou hirudoterapie je to, že táto metóda môže liečiť niekoľko ochorení. Teda nelieči len samotné ochorenie, ale komplexne celý ľudský organizmus. Najväčšší prínos použitia pijavičky lekárskej je v tom, že celkove zlepšuje kvalitu krvi.
 
Pijavičky je možné použiť pri liečení konkrétnych zdravotných problémov ako kúru
alebo aj preventívne.
 
METÓDY PRIKLADANIA PIJAVÍC
V hirudoterapii sa v praxi používajú dve metódy:
- s odberom krvi ( aspiračná metóda)
- bez odberu krvi ( pri prvých znakoch sania, sa donúti pijavočka k tomu aby sa odsala.Nedochádza ku krvácaniu, ale pijavička stihne do tela vpustiť dostatočné možstvo látok prospešných pre preliečenie organizmu)
 
PRIEBEH TERAPIE
Začína sa vždy s dvomi pijavičkami. V priebehu liečenia je možné počet pijavičiek na terapiu zvyšovať (2,4,6...) V pomere 1 pijavička na 10kg váhy. Po priložení pijavička nasáva 30 - 45 min. Za bežných okolností nie je potrebné nechávať pijavičku na tele dlhšie. 80% účinných látok vstrekne do tela už prvých 10 minút.
 
Po aplikácii pijavičiek na mieste prisatia zostane ranka v tvare Y, ktorá  krváca cca 45 minút až 24 hodín. Krvácanie je dôležitá súčasť terapie preto  nemá byť  zastavované.V deň keď prebehla  terapia pijavočkou je dobré zostať v kľude a čo najmenej sa fyzicky namáhať.
 
Reakcie na terapiu môžu byť rôzne. U niekoho sa môže po terapii vyskytnúť nadmerná únava alebo naopak zvýšená aktivita.
 
Lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje takmer pri každom použití pijavičky je začervenanie, mierny opuch na mieste prisatia spojené s miernym svrbením. Je to prirodzená reakcia na látku histamín na ktorú je do určitej miery alergický každý človek, avšak niekto menej a niekto viac. Ranka sa nesmie škrabať, aby nedošlo k vzniku sekundárnej infekcie. Môže sa chladiť a potierať Tea tre olejom alebo kremami proti uštipnutiu hmyzom.  Okolo ranky sa môže vyskytnúť krvavá podliatinka, ktorá sa v priebehu pár dní úplne rozpustí.
 
Lokálna alergická reakcia je prirodzená. Pri veľkých rozmeroch svedčí o alergii na niektorú bioaktívnu zložku.
 
Po terapii pijavičkou sa môže vyskytnúť dočasná slabosť a únava, čo je prirodzená reakcia na stratu krvi. Vtedy je dobré oddychovať a zvýšiť príjem tekutín..
 
Cena pijavičky 1ks/5,50 eur
Bližšie informácie ohľadne liečby pijavičkou lekárskou vám poskytnem osobne na konzultácii na ktorú sa môžete objednať na čísle 0908 155 031.